12/23/2010

Täname IRLi ja sotse patsiendi kaitse seaduse lisamise eest oma valimisprogrammidesse

Täiendus märstsist 2011: Reformierakonna ja IRL uuest koalitsioonileppes IRLi toetatud patsiendi kaitse seadust pole - arstiga abielus oleva Andrus Ansipi valitsemisajal inimõiguste austamist tervishoiuasustes, vastavat järelvalvet ja europaalikku patsiendi kaitse seadust loota on vist tõesti mõttetu. Seda enam, et just reformierakondalike sotsiaalministrite, sh Hanno Pevkur i heakskiidul on kogu senine korralagedus tervishoius ja nö keskerakondlik seadusi rikkuv meditsiini järelvalve ka üldse kesta saanud.

Toomas Trapido ja Anneli Rõigas tänavad IRL-i ja sotsiaaldemokraate patsiendi kaitse seaduse lisamise eest valimisprogrammi

27. jaan 2011

Mullu kevadel Riigikogus toimunud seminaril "Inimväärne meditsiin" ja sõnavõttudega meedias patsiendi kaitse seaduse koostamise vajalikkuse teema algatanud Riigikogu liige Toomas Trapido ja ajakirjanik Anneli Rõigas tänavad Isamaa ja Res Publica Liitu ning Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda patsiendi kaitse seaduse lisamise eest oma valimisprogrammidesse.

Avaldame samas lootust, et ka Keskerakond ning ka aastaid Eesti juhtpartei positsiooni kandnud Reformierakond leiavad endas jõudu liituda IRLi ja sotside toetusega patsiendi kaitse seaduse koostamiseks ja vastuvõtmiseks tulevases uues Riigikogus.

Lisaks Eesti ajakirjanduses mullu teravalt käivitunud teemakäsitlusele patsientide õiguste puudulikust kaitsest Eestis, sh. inimeste seadusevastasest kinniaheldamisest ning muul viisil alandavast kohtlemisest mõnedes Eesti meditsiiniasutustes on Eestile sel teemal etteheiteid teinud ka ÜRO Inimõiguste Komitee.

"Patsiendi õigusi peetakse rahvusvaheliselt lahutamatuks osaks inimõigustest ning Eesti on ainus Euroopa Liidu Põhjamaa, kus vastav seadus puudub ning haiglates toimuv on olnud jätkuvalt väljaspool seadusi. Seda tõdemust on meiega jaganud viimasel aastal mitmetel kohtumistel ka Patsientide Esindusühingu juhid ja juristid, kelle samalaadseid pingutusi on kahjuks eiratud. IRLi ja Sotsiaaldemokraatide toetus patsiendi seadusele on väga teretulnud," märkis Anneli Rõigas.

"Olukord, kus mõnedes haiglates esinevate probleemide avalikustajaid on karistatud laimu ja avaliku hukkamõistuga kõrgel positsioonil olevate inimeste poolt, ei ole kohane ühelegi demokraatlikule riigile," märkis Toomas Trapido , kommenteerides aasta kestnud võitlust patsiendi kaitse seaduse eest.

"Selgelt puudulik on tervishoiuteenuste kvaliteedi järelevalve ja eriti lepitamisele suunatud institutsioonide ja menetluste puudumine“, lisas Trapido.

Mullu juulis Genfis ÜRO Inimõiguste Komitee istungjärgul vastuvõetud raportis inimõigustealasest olukorras Eestis osutas ÜRO muuhulgas ka inimõiguste puudulikule kaitsele Eestis. ÜRO märgib oma oma raportis, et praegusel kujul ei ole Eesti õiguskantsleri büroo piisavalt kaasatud inimõiguste edendamisse ja kaitsmisse ega täida oma rolli piisavalt. ÜRO tegi Eestile raportis ettepaneku anda õiguskantslerile laiem mandaat või leida lisamoodused, kuidas kõiki inimõigusi Eestis täielikumalt edendada ja kaitsta ja täita ka ÜRO piinamise ning muu julma, ebainimliku või inimväärikust alandava kohtlemise vastase ÜRO konventsiooni põhimõtteid.

"On aeg täielikult tunnistada Eesti tervishoiuasutustes viibivate inimeste inimõigusi ning teha vajalikud sammud nende tagamiseks. Nii patsientide kui tervishoiutöötajate vastastikune austus ja teineteise inimväärne kohtlemine tõstab kogu Eesti tervishoiu kvaliteeti," ütles Toomas Trapido .

--------------
Lisainfo: Toomas Trapido, mob. 555-70010
ÜRO ja Eesti raportid inimõigustealasest olukorrast Eestis:
http://www.ohchr.org/EN/countries/ENACARegion/Pages/EEIndex.aspx

Tagasi esiküljele SIIT